25

Ruszamy z kolejna edycją naszej ekologicznej akcji . Zapraszamy wszystkich do udziału

Akcja ma dwa cele. Pierwszy to podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych. Na całym świecie produkuje się coraz więcej ubrań. Pochłania to ogromne ilości zasobów naturalnych, w tym wody i ma negatywny wpływ na środowisko. Niestety, niepotrzebne ubrania wciąż często traktowane są jako odpad i trafiają do śmietników a potem na wysypiska. Tymczasem odzież stanowi cenny surowiec wtórny, który należy odpowiednio zagospodarować. Tak, jak robi to firma Wtórpol, poddająca tekstylia recyklingowi w stu procentach. Konieczność dawania ubraniom „drugiego życia” należy propagować. Tylko od nas zależy, czy je zmarnujemy, czy wykorzystamy z korzyścią dla ludzi i przyrody. Drugi cel to uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby osób chorych, starszych, niepełnosprawnych, często mieszkających blisko nas.

Na czym polega akcja?

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zbierają na terenie szkoły niepotrzebne tekstylia. Mogą je gromadzić w dostarczonym przez Fundację kontenerze lub innym miejscy zorganizowanym na terenie szkoły. Po zakończonej zbiórce, Fundacja Eco Textil przewozi odzież do sortowni. Zebrane ubrania zostaną wprowadzone do drugiego obiegu, dzięki czemu mają szansę posłużyć komuś innemu, zamiast trafić na wysypisko śmieci. Wszystko, co nadaje się wciąż do użytku, wróci na rynek. To co nie może być już noszone – zostanie przetworzone w ramach recyklingu. W zamian za zebraną odzież szkoły które uzbierają najwięcej będą mogły wskazać placówkę, której Fundacja Eco Textil przekaże sprzęt rehabilitacyjny. Dodatkowo dla najbardziej aktywnych szkół czekają nagrody finansowe. Szkoła, które zbierze najwięcej ubrań otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2000 złotych, z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego lub innych pomocy dydaktycznych dla potrzebujących. Szkoły które zajmą 2 i 3 miejsce będą miały do rozdysponowania nagrody w wysokości 1000 złotych.

W poprzedniej, wiosennej, edycji wzięły udział aż 52 szkoły z całej Polski – zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać blisko 40.000 kg ubrań.

Actions: E-mail | Permalink |

Film promujący szkołę 2024 r.