Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego
ul. Świetlicowa 9, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Telefon
+48 62 7356995
Kto czyta, ten wygrywa!

Kolejne sukcesy uczniów naszej szkoły w konkursach organizowanych przez Szkołę Podstawową Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim.
II miejsce w V Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania zdobyła Lena Kraszkiewicz z kl. 2a.
III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „Przyłapani na czytaniu” zajął Kamil Słupianek z kl. 3.
Gratulujemy!

Uliczna Akcja Społeczna

Nasz tegoroczny udział w Programie PoczytajMy dobiega końca. Mam jednak nadzieję, że uczestnicy są pozytywnie nakręceni na czytanie, zadowoleni ze zdobytych doświadczeń oraz zmotywowani do dalszych działań w Klubie Czytelniczym ZACZYTANI.
Za nami akcje czytelnicze w kl. 1-3, Publicznym Przedszkolu Nr 3 „Jasia i Małgosi”, Zespole Szkół Specjalnych, wizyta w Mediatece oraz Uliczna Akcja Społeczna.
Punktem kulminacyjnym naszych działań była Uliczna Akcja Społeczna polegająca na popularyzacji czytania wśród społeczności lokalnej. Właśnie w tym celu, za zgodą odpowiednich władz, zostawiliśmy kilka śladów naszej działalności.
Na chodniku, w okolicach szkoły uczestnicy Klubu odbili kilka haseł zachęcających do czytania książek, bo „Czytanie książek jest trendy, cool i mega.”

Wizyta w mediatece

Marzec, kwiecień i maj to miesiące bardzo pracowite dla szkolnego Klubu Czytelniczego, więc czas na relaks!
Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się do Mediateki. Otwarcie Mediateki w Ostrowie Wielkopolskim zostało ogłoszone wydarzeniem kulturalnym 2018 roku naszego miasta, więc jako osoby bardzo kulturalne, działające w Klubie Czytelniczym „Zaczytani” oraz Klubie  Miłośników Kultury odwiedziliśmy nowo powstałą placówkę.
Mediateka jest rozszerzeniem oferty biblioteki publicznej oraz miejscem różnych działań tj. warsztaty, lekcje biblioteczne i zajęcia. Nowoczesna biblioteka przyciąga miłośników gier, komiksów, muzyki i robotyki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć studio nagrań oraz salę kinową, skorzystać  z gier multimedialnych, posterować robotami i zapoznać się z ofertą gier planszowych.

ZACZYTANI z wizytą w Zespole Szkół Specjalnych

W ramach realizacji Programu PoczytajMy Ola i Zosia z 5a postanowiły spotkać się z dziećmi ze szkoły specjalnej. Na spotkanie zabrały ze sobą historię Kubusia Puchatka. Dziewczyny przygotowały również prezentację multimedialną aby sprawdzić jakie bajkowe misie i nie tylko bajkowe znają uczniowie. Zachęcając uczniów do rozmowy nt. książki dziewczyny zadawały pytania oraz rozładowały energię uczestników zabawą ruchową.
Ponadto, miałyśmy okazję zwiedzić obiekt szkoły i przekonać się, jak różna i trudna jest praca nauczyciela.

ZACZYTANI z wizytą w Publicznym Przedszkolu Nr 3 „Jasia i Małgosi”

To już ostatnie spotkania czytelnicze, przed nami przygotowania do Ulicznej Akcji Społecznej. 
Tym razem uczniowie z Klubu Czytelniczego spotkali się z przedszkolakami, aby zachęcić najmłodszych do czytania książek. Przekonać ich, że książka jest ważną rzeczą w życiu każdego człowieka.

Czytaj więcej...
Kamishibai w kl. 1-3

Pierwsze akcje czytelnicze za nami. Szkolny Klub Czytelniczy ZACZYTANI spotkał się z uczniami klas 1-3 aby zaprezentować im japońską sztukę Kamishibai, czyli   „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Dzieci wysłuchały opowiadania „Szukając Marudka”, zaprezentowanego przez uczniów z Klubu Czytelniczego, odpowiadały na pytania związane z historią Marudka oraz wykonały rysunki, będące zakończeniem historii bohaterów opowiadania.
W nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który jest obchodzony 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, klasy otrzymały plakat popularyzujący czytelnictwo, wykonany przez litewskiego ilustratora i pisarza Kęstutisa Kasparaviciusa.     

 

KSIĄŻKI DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W świetlicy szkolnej została ogłoszona zbiórka książek do szkolnej biblioteki. W marcu chętni uczniowie przynosili książki, które zostały przekazane do biblioteki.

Klub Czytelniczy ZACZYTANI i Program PoczytajMy

W tym roku Szkoła przystąpiła do krajowego Programu PoczytajMy. Zgodnie z założeniami Programu zostało powołane Koło czytelnicze, do którego przystąpili uczniowie kl. 4a Marta i Oliwia oraz uczniowie kl. 5a Ola, Zosia, Mikołaj, Mieczysław i Wojciech. W ramach pierwszego spotkania organizacyjnego uczniowie zapoznali się z ideą Programu oraz przydzielono im pierwsze zadnia. Pod opieką nauczyciela bibliotekarza rozpoczęły się  cykliczne spotkania, podczas których nadano nazwę Klubowi, rozmawiano nt. treści przydzielonego zadania oraz przydzielono kolejne, ćwiczono scenariusz przeprowadzania zajęć czytelniczych. Ponadto, nie zabrakło zabaw integracyjnych z wykorzystaniem gier planszowych oraz ćwiczenia „Dywan” aktywizującego grupę. Przed nami pierwsze akcje czytelnicze w klasach 1-3.
 

Gry planszowe na topie

Chcesz spędzić przerwę aktywnie i niebanalnie? Zapraszam Cię do zabawy
i rywalizacji.
W naszej szkolnej bibliotece możesz zagrać w gry planszowe tj. Scrabble, Remik, Ojczysty, Bierki, Gra pozorów, Rzut do mety, Wirus.
Gry planszowe to wspaniała zabawa, uczą myślenia problemowego i szybkiego podejmowania decyzji.
Czy wiesz, że najstarsza kompletna, zachowana razem z pionkami, gra planszowa pochodzi z ok. 2600 roku p.n.e. z grobowca z okolic sumeryskiego miasta Ur.
 

Podróż z Mały Księciem


14 marca klasa 6 i 7 miała okazję poznać p. Krzysztofa Maciejewskiego, założyciela Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera „Ocalić od zapomnienia”.
Nasz gość, który sam jest kolekcjonerem, w swoich zbiorach zgromadził ok. 430 wydań książki „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, w 230 różnych językach i dialektach z całego świata. Zabrał nas w pasjonującą podróż, opowiadając ciekawostki związane z książką oraz jej autorem. Na tej niezwykłej lekcji mogliśmy także zobaczyć różne wydania książki m.in. w języku hebrajskim, chińskim, egipskim, czeskim,  a także w gwarze wielkopolskiej, mazurskiej czy śląskiej.
Dla zainteresowanych polecam stronę p. Krzysztofa Maciejewskiego 

Strona 1 z 3Początek   Wstecz   [1]  2  3  Dalej   Koniec   
Search Tags