20 listopada 2019
Internetowy Teatr TVP

Katowicki Teatr Ateneum

17 września rozpoczęliśmy program iTeatru TVP pierwszą transmisją  spektaklu katowickiego Teatru Ateneum pt. „Ile żab waży księżyc” dla uczniów klas I-IV.
Baśniowa opowieść o niecodziennym spotkaniu Króla samochwały z samotnym, przybyłym nie wiadomo skąd Chłopcem, zadającym dorosłemu władcy masę bardzo ważnych z jego punktu widzenia, zupełnie abstrakcyjnych pytań. Zirytowany dziecięcą bezpośredniością Król próbuje  ignorować intruza, a w końcu pozbyć się go.
Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do tego, by nabrać dystansu do siebie samego, a może nawet nieco się odmienić. Król na nowo odkrywa dawno ukrytą własną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka i jego fantazję i ciekawość świata. Dowcip językowy zawarty w zgrabnie napisanych dialogach oraz zabawne sytuacje sprawiają, że poważne przesłanie dociera do widza niepostrzeżenie, ale skutecznie.
Baśń oparta na tekście Maliny Prześlugi, nagrodzonym w XXIX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2018), organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.