11 grudnia 2019

czwartek: 7.30 do 14.00

piątek: od 8.00 do 12.00

Aktualności

Dziś w klasach III odbyła się lekcja, podczas której wykonywaliśmy Anioły Świąteczne z kolorowego papieru. Każdy miał za zadanie wykonać, pod czujnym okiem pani bibliotekarki, dwa anioły i nadać im imiona. W tym roku klasa III została wybrana do wykonania świątecznego elementu wystroju biblioteki. Każdy uczeń przekazał jednego swojego Anioła, który będzie tworzył nastrój świąteczny i sprawował opiekę nad biblioteką szkolną.

Czy jestem wrażliwy? Czy dostrzegam drugiego człowieka? Czy rozumiem uczucia, potrzeby i niepokoje innych. Na takie pytania mogli dzisiaj odpowiedzieć sobie uczniowie kl. VII, którzy wybrali się na spotkanie z osobami niepełnosprawnymi.
Celem wizyty w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Ostrowie Wielkopolskim było kształtowanie umiejętności społecznych poprzez uwrażliwienie młodych ludzi na problemy osób niepełnosprawnych. Wspólne spotkanie było okazją do bliższego przyjrzenia się jak ważnym miejscem dla osoby niepełnosprawnej są Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz na czym polega praca terapeuty zajęciowego.
Przypominamy wszystkim, że dzień 3 grudnia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne OZN Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

Porcelana

W salonie mam piękną porcelanową zastawę,
jest zjawiskowa,
nikt nie zwraca na nią uwagi, szkoda…
jest dla mnie naprawdę ważna.
Gdy przychodzicie bez cienia słowa,
zbijacie ją powolutku,
poprzedzając bezwartościowymi przeprosinami.
Zawsze wybaczam.
Dla was to tylko przedmiot,
dla mnie to siła, którą niosą kwiaty.
Łatwo je uszkodzić.
Puszczacie ją z dłoni, niby przypadkiem,
pozostaje mi coraz mniej porcelanowych talerzyków i kubeczków.
Powoli tracę cierpliwość, lecz wciąż wybaczam.
Rani mnie to coraz bardziej,
czuję wbijającą się porcelanę w moją skórę,
boli coraz bardziej,
Czuje jak rozdziera moje serce,
które i tak już krwawi.
Potok łez zobaczyć tylko można w blasku księżyca.
W końcu porcelany już nie naprawię.
Nadaje się tylko dla wyrzutków.

Autorką tego piękna wiersza oraz zwycięzcą II miejsca w konkursie „Wartości zapisane w życiu” organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim w ramach VI edycji Przeglądu Młodzieżowej Twórczości Poetyckiej im. Wojciecha Bąka jest Karina Galler z klasy VIII.

Gratulujemy !!!

Ścionką, czyli wąskim przejściem między kamienicami, dotarliśmy do ul. Kaliskiej, gdzie znajduje się najstarszy z zachowanych budynków mieszkalnych murowanych, w którym mieszkał burmistrz. Stamtąd przeszliśmy na ul. Królowej Jadwigi, będącą kiedyś częścią użytkowaną przez ewangelików. Kulminacyjnym punktem był Rynek z Ratuszem, niegdyś kwadratowy, brukowany i drewniany za sprawą Jana Jerzego Przebendowskiego. Wycieczkę zakończyliśmy na ul. Zielony Rynek, części miasta zasiedlanej dawniej przez Żydów. W drodze na przystanek autobusowy przy ul. Wrocławskiej minęliśmy dom pisarki Jadwigi Żylińskiej.

W tym roku Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia obchodziliśmy z przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu. Dzieci z kl. I – III wysłuchały historii z książki A.A. Milne „Chatka Puchatka”. Dla pierwszoklasistów przygotowano zabawę Kubusiowe memory, wśród uczniów klas II i III przeprowadzono Quiz wiedzy o Stumilowym Lesie.
Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kartkę urodzinową dla Kubusia Puchatka. Wystawa prac wkrótce w bibliotece szkolnej.
Przypominamy, że Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia, to kampania społeczna Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, zainicjowana z okazji pierwszego wydania powieści „Kubuś Puchatek”

UWAGA!
Pomóż bibliotece szkolnej zdobyć nowe książki!
Nasz szkoła bierze udział w konkursie Empiku „Tysiąc powodów by czytać”. Zachęcam wszystkich do głosowania na pracę Wojtka z kl. VI.
Praca przedstawia oblężenie Troi i została zainspirowana książką Lucyny Szary pt. „Mity greckie dla dzieci”
Aby oddać głos należy pobrać na telefon darmową aplikację mobilną Empiku, zalogować się i oddawać głosy.
Codziennie można oddać jeden głos.

www.empik.com/biblioteki/zaglosuj

Dnia 23 października szkolną bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Nr 3 im. Jasia i Małgosi.
Dzieci z grupy Misie (pięciolatki i sześciolatki) odpowiadały na pytania jak należy traktować książki, wysłuchały opowiadania Królestwo z serii książek Renaty Piątkowskiej Gang Słodziaków „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał zakładkę do książki oraz naklejkę swojego ulubionego słodziaka.

W tym roku do udziału w Nocy Bibliotek pod hasłem „ZNAJDŹ WSPÓLNY JĘZYK” zaproszona została kl. VII. Naszym celem była integracja, edukacja i dobra zabawa. Spotkanie podzielono na 3 etapy. Uczniowie wzięli udział w grze, która stworzyła okazję do lepszego poznania się i zawiązania porozumienia pomiędzy graczami. Gra została przygotowana na wzór Escape Room, aby zakończyć ją sukcesem należało rozwiązać zadania. W dalszej części spotkania dziewczyny zmierzyły się z chłopakami w kalamburach. Tematyką zabawy były oczywiście książki i ich bohaterowie. Zgadnijcie kto zwyciężył? Spędzony czas był pełen wspólnych aktywności i współpracy. Spotkanie zakończone zostało smacznym posiłkiem i dobrym filmem.

Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich na spotkanie w sali gimnastycznej. Klasy VI-VIII świętowały 27 września, natomiast klasy IV-V i I-III 30 września. Podczas apelu dziewczyny z Samorządu złożyły chłopakom humorystyczne życzenia życzenia. Jak co roku przy tej okazji zachęcamy wszystkich, nie tylko chłopaków, do sięgnięcia po książkę. Tym razem dziewczyny zaprezentowały utwory i sylwetki gości zaproszonych przez panią z biblioteki w ramach ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Strona 1 z 2First   Previous   [1]  2  Next   Ostatni

TytułData modyfikacjiRozmiar