Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego
ul. Świetlicowa 9, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Telefon
+48 62 7356995
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Czy zgadzacie się ze słowami Wisławy Szymborskiej? Jeśli tak to zapraszam na krótkie podsumowanie z wyjazdu na Targi Książki do Poznania.
Wyprawa Oliwii i Marty z 4a na Targi Książki odbyła się 1 marca. Wycieczka była nagrodą za udział w konkursie bibliotecznym. Czy było warto? Zapewne, ale o wrażenia zapytajcie koleżanek.
Dziewczynki po raz pierwszy miały możliwość zobaczenia jak wielkim wydarzeniem są Targi. W programie znalazły się nie tylko oferty wydawnicze ale także spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, prezentacje nowości,  konkursy, panele i spotkania w gronie specjalistów. Niestety ze względu na ograniczony czas nie mogłyśmy skorzystać z wszystkich propozycji.
Wśród bogatej oferty wydawnictw czytelniczych dziewczynki dokonały zakupu interesujących książek. Uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Joanną Wachowiak, autorką książki „Ala Baba i dwóch rozbójników”. Wzięły także udział w warsztatach przygotowanych przez Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu. Przy użyciu specjalnej maszyny drukarskiej stworzyły własne kartki.
Na zakończenie Naszej wyprawy trafiłyśmy na stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W tym samym czasie i miejscu, wraz z Poznańskimi Targami Książki, odbywały się największe w Polsce Targi Edukacyjne. Stoisko przyciągnęło uwagę Marty i Oliwi, które z zaciekawieniem oglądały pod mikroskopem owady oraz zrobiły glicerynowe mydełka z leśnymi dodatkami.
Bardzo zachęcam na wyprawę w gronie rodzinnym. Najbliższe Targi Książki w Gdańsku 29-31.03.2019, w maju we Wrocławiu.
 

Wizyta 4b w Fili Nr 7 Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży

Dnia 21 lutego klasa 4b uczestniczyła w lekcji bibliotecznej o Bohdanie Butenko polskim rysowniku, ilustratorze i grafiku, autorze komiksów oraz książek, scenarzyście, projektancie lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Uczniowie mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć Filię Biblioteki Publicznej
Nr 7 dla Dzieci i Młodzieży oraz dowiedzieć się jak wygląda praca ilustratora książek i poznać dorobek artystyczny mistrza Polskiej Ilustracji, który w lutym obchodzi swoje urodziny.
Spotkanie umiliły zabawy związane z postaciami z książki o Gapiszonie oraz gry z wykorzystaniem podłogi interaktywnej.
 

„…iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Tym razem do Filii Nr 7 Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży wybrała się klasa 5 a i 5 b. Spotkanie zorganizowano z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada każdego roku 21 lutego.
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją Biblioteki i jej zbiorów. W kolejnym etapie uczniowie obejrzeli spot kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury.
Ponadto, młodzież miała okazję zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami tj. łamańce językowe, kalambury z wykorzystaniem cytatów, tworzenie wyrazów z wybranego słowa, odgadywanie znaczenia związków frazeologicznych oraz staropolskich wyrazów.
Na zakończenie spotkania przygotowano niespodziankę jaką była zabawa z wykorzystaniem podłogi interaktywnej.

 

Rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych

„Wystarczy pozwolić ponieść się fantazji tkwiącej w naszej duszy
i rozpalić wyobraźnię.” (Rainer Maria Rilke)

Dnia 18 lutego w bibliotece szkolnej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych:
„Moja ulubiona postać z bajki”, w kategorii kl. 1-3
„Plakat reklamujący wydarzenie biblioteczne”, w kategorii kl. 4-7
Wśród wielu dostarczonych prac w kategorii 1-3 Komisja Konkursowa wyłoniła 3 zwycięzców oraz 3 wyróżnionych:
I miejsce - Aleksandra Kuświk (kl. 2b)
II miejsce – Marta Walczak (kl. 2b)
III miejsce – Maria Chmielina (kl. 1b)
Wyróżnienia otrzymały: Martyna Bartczak (kl. 2b), Lena Kraszkiewicz (kl. 2b) oraz Agata Gawrońska (kl. 3)
W kategorii 4-7 laureatami zostali:
I miejsce – Oliwia Jurczak (kl. 4a)
II miejsce – Wojciech Niklas (kl. 6)
III miejsce – Marta Nowak (kl. 4a)
Zwycięzcy konkursu w kategorii 1-3 otrzymali nagrody książkowe, zwycięzcy w kategorii 4-7 w nagrodę mają możliwość uczestnictwa w Targach Książki w Poznaniu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

Walentynki w Bibliotece

Dziś, z okazji zbliżającego się Święta Zakochanych, rozmawialiśmy o Miłości.
Na wstępie Naszego spotkania dzieci z kółka czytelniczego „Wspólnie czytamy świat odkrywamy” rozwiązywały rebusy i inne zadań przygotowane przez panią bibliotekarkę.
W kolejnej części uczniowie, po wysłuchaniu opowiadania Grzegorza Kasdepke  z książki „Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach” zastanawiały się jak wyglądałby świat, gdyby miłość nie istniała? Zachęcano uczniów do wspólnej rozmowy nt. różnych rodzajów miłości, skojarzeń dot. miłości oraz innych znanych im uczuć.  
Na zakończenie spotkania zaproponowano dzieciom zabawę integracyjną -Serduszko dla przyjaciela.
Z okazji Dnia Zakochanych życzymy wszystkim dużo miłości!
 

Spotkanie w Fili Nr 7 Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży

Dnia 8 lutego przypadają urodziny Bohdana Butenko polskiego rysownika, ilustratora i grafika, autora komiksów oraz książek, scenarzysty, projektanta lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych.
Właśnie z tej okazji kl. 4 a wybrała się wraz z opiekunami na spotkanie poświęcone Mistrzowi Polskiej Ilustracji.
Uczniowie mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć Filię Biblioteki Publicznej Nr 7 dla Dzieci i Młodzieży oraz dowiedzieć się jak wygląda praca ilustratora książek i poznać dorobek artystyczny twórcy taki postaci jak Gapiszon, Gucio czy Cezar.
Dodatkową atrakcją były zadnia wyznaczone przez panią bibliotekarkę oraz zabawa z wykorzystaniem podłogi interaktywnej.


 

Klub Miłośników Kultury

Listopad i grudzień upłynął na tworzeniu magicznych podstawków pod kubek i zakładek do książek oraz świątecznych bombek. Prace te były wykonywane  z wykorzystaniem technik decoupage.
Decoupage to technika zdobienia polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papierowej serwetki lub całej serwetki.
Ponadto, dziewczyny wykorzystały niepotrzebne buteleczki i sznurek parciany do zrobienia wazonika świątecznego, który po włożeniu jemioły będzie zdobił każde wnętrze.
Uczestnicy spotkań z pasją i zaangażowaniem wykonywali kolejne etapy realizowanych warsztatów.
Tak wykonane praca będą doskonałym świątecznym prezentem.
Gratulacje!

Przedszkolaki w bibliotece

Dnia 20 grudnia szkolną bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Nr 3 im. Jasia i Małgosi.
Pszczółki (grupa trzylatków) i Misie (grupa pięciolatków i sześciolatków) z zaciekawieniem rozglądały się po bibliotece, obejrzały choinki i jeże wykonane przez uczniów Naszej Szkoły ze starych, niepotrzebnych książek, gazetkę świąteczną o Laponii oraz posłuchały wierszy z książki „Bajki od Św. Mikołaja”.
Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, jak należy traktować książki oraz  opowiadały o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.
 

Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Ozdoba choinkowa” i kolejny sukces

19 grudnia 2018 roku w Bibliotece Głównej w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na ozdobę choinkową. Wśród wielu uczestników, którzy stworzyli piękne, nietuzinkowe ozdoby choinkowe laureatem konkursu (w kategorii klas 1-4) został uczeń Naszej Szkoły Filip Wrzeszcz z kl. 2b, zdobywając I miejsce.
W szczególności gratulujemy Filipowi wygranej a wszystkim uczestnikom super pomysłów!

 

Pasowanie na czytelnika

W czwartek 13 grudnia najmłodsi uczniowie z klas 1a i 1b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.
Uczniowie poznali zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz przebywania w bibliotece. Pierwszoklasiści poprzez udział w zabawie polegającej na dopasowywaniu bajkowych bohaterów do tytułów bajek udowodnili, że nieobce są im przygody Bolak i Lolka, Jasi i Małgosi czy Kubusia Puchatka.
Każdy po dokonaniu uroczystego podpisu mógł wypożyczyć książkę. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę. Serdecznie zapraszam!

Strona 2 z 3Początek   Wstecz   1  [2]  3  Dalej   Koniec   
Search Tags