Podsumowanie Akcji Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Categories: | Author: Romana Wojtczak | Posted: 2018-10-17 | Views: 416

Już w piątek 28 września rozpoczęliśmy świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytani.  Akcja zapisała się w kalendarzu imprez z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i przypada każdego roku na dzień 29 września. Celem akcji jest promocja lektury                       i głośnego czytania.  W tym roku uczniowie kl. 6 i 7 mieli okazję posłuchać twórczości ks. Adama Kraski – teologa, miłośnika kultury, poezji, teatru i sportu. Inicjatora wielu konkursów, animatora warsztatów teatralnych, założyciela Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. Wielokrotnie  nagradzanego za swoją twórczość i działalność.   Dzięki rozmowie z zaproszonym gościem uczniowie dowiedzieli się również jaki jest proces tworzenia wiersza, skąd autor czerpie inspiracje, jakich poetów można czytać. Każdy kto chce bardziej zagłębić się w poezję ks. Adama Kraski, może wypożyczyć      w bibliotece szkolnej podarowany przez księdza tomik poezji „Pragnienie niedoczekań” oraz rozważania drogi krzyżowej „Stojąc na rozdrożu”.

W dniu 1 października kontynuowaliśmy obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Tym razem najmłodsi uczniowie z klas 1, 2 i 3 spotkali się z „Gangiem Słodziaków”. Na początku września, w związku z konkursem edukacyjnym organizowanym przez właściciela sklepów Biedronka, każda z klas 1-3 dostała maskotkę jednego ze słodziaków
oraz książkę Renaty Piątkowskiej z pięknymi ilustracjami Wojciecha Stachyry o przygodach leśnych przyjaciół. W szkolnej bibliotece zadomowił się lisek Lucek, którego zawsze można odwiedzać, kiedy wypożyczamy książki. Dzieci chętnie włączyły się w Akcję Głośnego Czytania, Lena z kl. 2 b przeczytała historię liska Lucka, Franek z 1 a przygodę rysia Rysia. Dodatkową atrakcją Akcji były rysunki klasowych słodziaków wykonane przez przedstawicieli z każdej klasy. Prace naszych małych czytelników można oglądać w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

Również 1 października gościliśmy w szkole Panią Donatę Dominik – Stawicką, ostrowiankę, literaturoznawcę, doktora nauk humanistycznych, poetkę, prozaika, scenarzystę, miłośniczkę zwierząt. Laureatkę wielu konkursów. Autorkę wielu publikacji, tomików poezji, książek dla dzieci i dla dorosłych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. 4 i 5, którzy mieli możliwość posłuchania fragmentów książki autorstwa Pani Donaty Dominik – Stawickiej pt. „Michałek i skarb szwoleżerów” oraz obejrzenia prezentacji multimedialnej nawiązującej do książki. Książka została wydana specjalnie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W książce pojawiają się wątki historyczne, natomiast tytułowy skarb szwoleżerów wiązał się z walką o niepodległość.

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w tegorocznej Akcji Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Search Tags